Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-03-08

Święto patrona szkoły

W rocznicę śmierci Chreptowicza

Wykład dr. Krzysztofa Trackiego, montaż słowno - muzyczny oraz rozstrzygnięcie konkursu historycznego towarzyszyło dorocznemu Dniu Patrona w LO nr II im. Joachima Chreptowicza.
4 marca, dzień śmierci Joachima Chreptowicza od wielu lat obchodzony jest jako wielkie święto w ostrowieckim LO nr II, jedynej szkole w kraju, której patronuje kanclerz wielki litewski.

W tym roku obchody Dnia Patrona były wyjątkowo uroczyste. Zgromadzeni w udekorowanej hali sportowej goście: m.in. wicestarosta Andrzej Kryj, zastępca naczelnika wydziału edukacji - Antoni Maciejko, asystent posła Zbigniewa Pacelta - Paweł Celebański, członkowie Towarzystwa Wychowanków, Absolwentów i Sympatyków Liceum na czele z prezes Jolantą Fornalską, dyrektorzy ostrowieckich szkół ponadgimnazjalnych na wstępie wysłuchali wykładu dr. Krzysztofa Trackiego - autora publikacji o Chreptowiczu, który przybliżył jego postać na tle wydarzeń historycznych przełomu XVIII i XIX wieku. Następnie ogłoszono wyniki konkursu pod hasłem "Joachim Chreptowicz i jego epoka", cieszącego się dużą popularnością, skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Wyłonione w eliminacjach szkolnych trzyosobowe reprezentacje spotkały się w czwartek w finale. Spośród 15 gimnazjalistów laureatami zostali: Dominika Małowska i Dorota Wojciechowska z PG w Kunowie oraz Kamila Ślusarz z PG nr 1 w Ostrowcu Św. Z kolei wśród 18 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych najlepsi okazali się: Przemysław Wolak z LO nr II im. Joachima Chreptowicza, Dawid Tomaszewski z LO nr III im. Władysława Broniewskiego oraz Jędrzej Kilijański i Jakub Kozieł z "Chreptusa".

Po wręczeniu nagród zwycięzcom publiczność obejrzała przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy II d. Młodzież w zabawny sposób przedstawiła wiele faktów z życia patrona szkoły, a także z działań Towarzystwa Absolwentów Liceum.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20467 razy,
ostatnio: 2021-04-14 16:32:19
Skomentuj artykuł:
Powrót