Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-05-04

"Mała Matura" za nami

Gimnazjaliści czekają na wyniki

Przez trzy dni gimnazjaliści z powiatu ostrowieckiego i powiatu opatowskiego zmagali się z egzaminem gimnazjalnym. Choć według ich opinii część humanistyczna i z języka obcego była dość łatwa, to z częścią matematyczno-przyrodniczą mieli pewne problemy.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Na terenie Ostrowca egzamin gimnazjalny zdawało 695 uczniów w 26 oddziałach. We wtorek młodzież zmierzyła się z testem humanistycznym, w którym sprawdzano wiedzę z zakresu języka polskiego, historii i wos-u. Uczniowie pracowali na tekście o królu Salomonie ze "Starego Testamentu", fragmencie "Krzyżaków" H. Sienkiewicza oraz fragmencie "Władcy Pierścieni" R. R. Tolkiena. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich był temat rozprawki, w którym gimnazjaliści musieli odpowiedzieć na pytanie, czy wybór przyszłej szkoły jest dla gimnazjalistów trudną decyzją?

- Test humanistyczny był zaskoczeniem. Uczniowie tak naprawdę nie musieli znać lektur. Może ich to utwierdzać w przekonaniu, że nie warto tracić na nie czasu. Test był ukierunkowany przede wszystkim na czytanie tekstu ze zrozumieniem. Jest to oczywiście szalenie ważna umiejętność, należy ją kształtować, trzeba mieć bowiem świadomość, że analfabetyzm jest nadal zjawiskiem obecnym. Jednak moim zdaniem egzaminy powinny sprawdzać także wiedzę, gdyż nieznajomość pewnych zagadnień to po prostu wstyd. Jeśli młodzież przekona się, że jedyne, co procentuje, to logiczne myślenie, zacznie lekceważyć naukę - mówi Aneta Pierścińska, nauczycielka języka polskiego z PG nr 3.

Następnego dnia trzecioklasiści zmierzyli się z częścią matematyczno-przyrodniczą. Niestety, dla wielu z nich była to najtrudniejsza część egzaminu. Młodzież zmagała się przede wszystkim z pytaniami z geografii, biologii, fizyki, chemii i matematyki.

- Wydaje mi się, że test był dość trudny. Dużo zagadnień było z chemii i geografii z klasy trzeciej. A to trudne działy - mówi Ania z PG 4 w Ostrowcu.

- Część humanistyczna poszła mi dobrze. Zadania w części matematyczno - przyrodniczej były dla mnie trudne. Mam nadzieję, że wstydu rodzinie nie przyniosę- powiedział Sylwester Chamera, z PG nr 1 w Opatowie.

Wielu gimnazjalistów zadowolonych jest z testów z języka obcego. Ich zdaniem ten egzamin był łatwy, a część uczniów wychodziła z sali przed czasem.

Teraz uczniowie klas trzecich będą czekać na wyniki egzaminu. To na ich podstawie zostanie przeprowadzona rekrutacja do szkół średnich. O tym, czy zdobyli wystarczającą liczbę punktów, aby rozpocząć naukę w wymarzonej szkole, przekonają się już w czerwcu.
/K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 25002 razy,
ostatnio: 2021-04-14 12:31:31
Skomentuj artykuł:
Powrót