Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-04-19

Kulturalna dolina Kamiennej

Samorządy współpracują w projektach

Radni pozytywnie zaopiniowali projekt "Kulturalna Dolina Kamiennej" realizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu, Starachowickie Centrum Kultury i Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Nie lada wyzwanie stoi przed trzema samorządami nad rzeką Kamienną, które w ramach realizacji projektu "Kulturalna dolina Kamiennej" przewidzieli szereg imprez dla mieszkańców świętokrzyskiego "Trójmiasta", jak i turystów, którzy odwiedzą nasz region. W kulturalnych wydarzeniach może wziąć udział nawet 60 tysięcy osób.

- Jest to nowatorski projekt. Będziemy promować nasz region, kulturę i cykl imprez, który pokaże szerokiej masie ludzi to, w czym dany region się specjalizuje - mówi Elżbieta Baran, dyrektor MCK w Ostrowcu.

W ramach programu zostanie zorganizowanych wiele imprez o różnym charakterze, mających wypromować region. Jednym z takich przedsięwzięć jest "Trendycja", promująca m.in. kolekcję ubiorów inspirowanych kulturą ludową naszego "Trójmiasta". To połączenie tradycji i współczesności.

Z imprez cyklicznych, odbywających się w Ostrowcu od lat, po raz kolejny zostanie zorganizowany Piknik Gombrowiczowski. W trakcie jego trwania odbędzie się szereg koncertów, wystaw, projekcji filmów oraz spotkań ze znawcami twórczości Witolda Gombrowicza. Z kolei w Starachowicach i Skarżysku odbędzie się cykl imprez poświęconych innemu twórcy - Leopoldowi Staffowi. Zostanie zorganizowany także Ogólnopolski Konkurs Literatury Regionalnej, propagujący twórczość pisarzy związanych z ziemią świętokrzyską.

W naszym mieście zostanie zorganizowany także Festiwal Bluesowo-Rockowy im. Miry Kubasińskiej, który zyskał już swoich fanów oraz Festiwal Jazzowy im. Michała Zduniaka "Jazz nad Kamienną".

Nie zabraknie także spotkań z ciekawymi osobami w ramach cyklu "Ludzie z tej ziemi" oraz pikników propagujących hutnicze tradycje doliny Kamiennej. Innowacyjnym przedsięwzięciem jest rajd " Cooltoura nad Kamienną", podczas którego, obok standardowych atrakcji turystycznych, ofertą będą także wydarzenia kulturalne. Zostanie zorganizowana także "Noc Kupały" w formie interaktywnego widowiska artystycznego, opartego na wierzeniach i legendach. "Zlot czarolotów i dziwadeł" ma przyciągnąć do "Trójmiasta" paralotniarzy, którzy przelecą wokół Łysej Góry, "Tratwa kulturalna" to nie lada gratka dla artystów wszelkiej maści, natomiast "Te-Art" to niezapomniany, interaktywny, plenerowy teatr z pokazami kuglarzy, szczudlarzy, mimów, żonglerów oraz połykaczy ognia.

Projekt "Kulturalna Dolina Kamiennej" przewiduje również organizację Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Sensem "Grajdół", który przybierze formę otwartego konkursu, zarówno dla debiutantów, jak i profesjonalistów.

- Projekt jest teraz w fazie oceny. Wyniki będą znane w maju. Jak wszystko potoczy się po naszej myśli, to przez dwa lata od stycznia 2011 roku będziemy go realizować - dodała Elżbieta Baran.

Imprezy, które odbędą się w ramach projektu, będą kontynuowane i na pewno część z nich stanie się cykliczna. Cały projekt wart jest 4 miliony 600 tysięcy złotych.
/K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 24494 razy,
ostatnio: 2021-04-14 12:55:52
Skomentuj artykuł:
Powrót