Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-03-22

Herkules w fitness klubie

Wyłonili mistrza ortografii

Ostrowieccy gimnazjaliści udowodnili, że niestraszna im pisownia takich wyrazów, jak minispódniczka, hantle, piegże czy pustułki. Wśród rywalizujących o tytuł Mistrza Ortografii 2010 najlepszy okazał się Szymon Kochanowicz.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Słowa Witolda Gawdzika: "Źli to ludzie, którzy co dzień kłócić się potrafią. Więc dlatego żyjmy w zgodzie nawet... z ortografią" stanowią motto Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii, organizowanego od 11 lat w ramach Tygodnia Kultury Języka przez Edytę Wójcicką i Alinę Bek - nauczycielki języka polskiego z PG nr 3 w Ostrowcu.

Tegoroczny finał odbył się w ostrowieckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. O tytuł Mistrza Ortografii 2010 ubiegało się 23 uczniów ze wszystkich ostrowieckich gimnazjów. Młodzież zmagała się z zawiłościami polskiej ortografii, pisząc dyktando, którego tematem przewodnim były przygody czterech mężczyzn w fitness klubie.

- Zmieniają się czasy, obyczaje, zmienia się także i nasz język. Młodzi ludzie coraz częściej spotykają sie z licznymi słowami zapożyczonymi z języków obcych, które już na stałe weszły do naszego rodzimego języka. Tym razem uczniowie udowodnili, że niestraszna im pisownia takich wyrazów, jak minispódniczka, cud - kobieta, hantle, fifty - fifty, piegże, pustułki czy hamburgery - mówi Alina Bek.

Ostatecznie honorowy tytuł Mistrza Ortografii 2010 przypadł Szymonowi Kochanowiczowi z PG nr 1. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Łaniszewska z PG nr 2, a trzecie - Ewelina Włodarczyk z PG nr 4. Przyznano również dwa wyróżnienia: dla Kamy Jaworskiej oraz Agnieszki Jasieńskiej z PG nr 3.

Laureaci otrzymali słowniki ufundowane przez dyrekcję PG nr 3. Nagrody i pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników wręczyli - Grażyna Ukleja, dyrektor PG nr 3 i wiceprezydent Jarosław Piotr Kopański.

Warto dodać, że oczekiwanie na werdykt jury umilił występ artystyczny młodzieży z PG nr 3. Uczniowie klasy II d zaprezentowali skecz "O Macieju, który ubił smoka" z repertuaru kabaretu "Ani mru mru", a młodzi artyści ze szkolnego teatru "Maska" przygotowali scenkę "Świętokrzyskie czarownice". Z kolei pracownicy biblioteki pedagogicznej zaproponowali projekcję filmów o Wisławie Szymborskiej i Marii Curie - Skłodowskiej.

- Jesteśmy przekonane, że w dzisiejszej dobie komputeryzacji i wszechobecnej kultury obrazkowej niezwykle ważne jest uświadomienie młodzieży zjawiska kultury języka i potrzeby dbałości o jej podnoszenie. Warto zatem promować tych uczniów, którzy maję tę, jak się okazuje, obecnie rzadką umiejętność poprawnego pisania - przyznają Edyta Wójcicka i Alina Bek.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19720 razy,
ostatnio: 2021-04-14 12:40:15
Skomentuj artykuł:
Powrót