Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-04-13

Francuzi w "Staszicu"

Poznawali kulturę i atrakcje turystyczne

W dniach 5-10 kwietnia LO nr I im. Stanisława Staszica gościło dziesięcioosobową grupę uczniów i nauczycieli z francuskiej szkoły Salvador Allende w Nantes. Francuzi uczestniczyli w ciekawych zajęciach lekcyjnych, poznawali także atrakcje turystyczne naszego regionu.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Wymiany uczniowskie to wieloletnia tradycja LO nr I im. Stanisława Staszica. W zeszłym roku do grona szkół współpracujących od lat z ostrowieckim liceum dołączyła francuska szkoła Salvador Allende w Nantes. W kwietniu 2009 r. uczniowie "Staszica" spędzili tydzień nad Oceanem Atlantyckim w ramach Tygodni Europejskich. Podczas pobytu we Francji nauczyciele oraz młodzież z Polski, Anglii, Węgier i Niemiec uczestniczyli w zajęciach edukacyjno - artystycznych przygotowanych przez gospodarzy. W tym roku Francuzi przyjechali z rewizytą.

- Nadrzędnym celem naszej współpracy jest umożliwienie młodym ludziom "żywego" kontaktu z inną kulturą, przełamywanie wszelkich barier i stereotypów. Poprzez tego typu spotkania chcemy pozytywnie wpłynąć na ich umiejętności podejmowania decyzji, planowania i angażowania się w różne projekty - twierdzą Agata Sowińska i Joanna Tofil, organizatorki wymiany.

Wciągu pięciodniowej wizyty goście z Francji integrowali się z ostrowiecką młodzieżą poprzez wspólny udział w lekcjach pokazowych z przedmiotów ścisłych prowadzonych przez Katarzynę Wójcik - Nogal, Kazimierza Zybałę i Ewę Chołowatą oraz w warsztatach muzycznych, teatralnych i językowych zorganizowanych przy dużym wsparciu Joanny Gibalskiej. Młodzież znad Oceanu Atlantyckiego poznała także atrakcje turystyczne naszego regionu na czele z bałtowskim "Parkiem Jurajskim", Krzemionkami i Fabryką Porcelany "AS" w Ćmielowie oraz urok Krakowa, gdzie zwiedziła Kościół Mariacki, Wawel i Sukiennice.

W przyszłym roku LO nr I im. St. Staszica planuje rozpocząć współpracę m.in. ze szkołami w Anglii, Turcji i na Węgrzech.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 26467 razy,
ostatnio: 2021-04-14 12:30:49
Skomentuj artykuł:
Powrót