Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-12-13

W nastroju średniowiecza w Szewnie

      Uroczystym odśpiewaniem "Gaude Mater Polonia" przez uczniów gimnazjum w Szewnie, w sobotni ranek rozpoczął się finał Rejonowego Konkursu Historycznego pod hasłem "Piastówny i żony Piastów- św. Jadwiga Śląska, św. Jadwiga Królowa, św. Kinga - w służbie Bogu, Narodowi i Europie".


      Na sobotni finał do gimnazjum w Szewnie przybyło 18 zespołów z 10 gmin. Były więc zespoły uczniów z gimnazjów w Bałtowie, Bodzechowie, Brzóstowej, Ćmielowie, Kunowa, Szewny, Waśniowa, Nowej Słupi, Ożarowa, Sadowa, Tarłowa. Swoje reprezentacje miały również wszystkie ostrowieckie gimnazja, łącznie z Gimnazjum Społecznym. Ostatni etap konkursu historycznego uświetnili swoją obecnością m.in. ks. Jan Zimny reprezentujący Kurię w Sandomierzu, Barbara Romanowska kurator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach, Wiesław Gruszka, kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Ostrowcu, Ewa Stencel, inspektor wydziału edukacji UM, Ewa Ciok przedstawicielka NSZZ "Solidarność", Bożena Kwiecińska asystentka posła na Sejm Zdzisława Kałamagi oraz opiekunowie rywalizujących uczniów. Wszystkich uczestników, opiekunów i gości powitała dyrektor gimnazjum w Szewnie Irena Faryna, która podkreśliła, że zorganizowanie konkursu było możliwe dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycieli miejscowej szkoły.


    - Koordynatorem wszelkich działań na terenie szkoły był nauczyciel historii Waldemar Frańczak - mówiła I. Faryna. - Za stronę plastyczną konkursu odpowiadała Jolanta Kolasa, za muzyczną Grażyna Krupa, zaś scenariusz ułożyły Elżbieta Zwierzyk i Agnieszka Kozieł. Tych nauczycieli wsparli pozostali, angażując się w przeprowadzenie poszczególnych konkurencji.


      Historia konkursów historycznych sięga 1992 roku, kiedy to odbył się pierwszy konkurs historyczny, poświęcony pięćsetnej rocznicy odkrycia Ameryki. - W 1993 roku tematem spotkań była dwusetna rocznica Powstania Kościuszkowskiego, a uczestników konkursu gościła szkoła podstawowa nr 2 w Ostrowcu Św., której patronem jest Tadeusz Kościuszko- przypomniała pomysłodawczyni Irena Buśko. -Zaś w kolejnym roku sprawdzian historyczny przeprowadziliśmy w PSP nr 6, i miał on tytuł "400 lat miasta Ostrowca". W następnym roku odbył się pierwszy, powiatowy konkurs historyczny, pod hasłem "Wpatrzmy się jeno w ziemię naszą", którego tematyką były pradzieje naszego państwa. W minionym roku spotkania z historią miały charakter rejonowy, a uczestniczyli w nich reprezentanci z 10 gmin. Tematem były sylwetki cesarza Ottona III, Bolesława Chrobrego i świętego Wojciecha. Z każdym rokiem konkurs rozwijał się, rozszerzał i rosła jego ranga. W tym roku po raz pierwszy konkurs organizowany jest poza Ostrowcem.


      -Pierwszą konkurencją, z jaką będziecie się dzisiaj zmagać będzie rozwiązanie testu. Wszystkim życzymy jak najlepszych rezultatów-powiedzieli prowadzący konkurs uczniowie klas trzecich Beata Błaszkiewicz i Dariusz Podgajny. Potem uczniowie rozpoznawali święte z portretów. Komisja w składzie: Małgorzata Urbańska, Małgorzata Zięba, Hanna Sobańska, Jarosław Chudzik, Tomasz Kwiatkowski i Dariusz Urbański pracowała w pocie czoła, aby nadążyć z kolejnymi konkurencjami.


      Po zmaganiach teoretycznych nadszedł czas na najbardziej widowiskową konkurencję. Uczestnicy turnieju i zaproszeni goście obejrzeli krótką scenkę w wykonaniu uczniów PG w Szewnie, w której młodzi aktorzy zaprezentowali zdarzenia z życia królowej Jadwigi Andegaweńskiej.


      - Musicie uważnie oglądać i słuchać aktorów- powiedziały prowadzące konkurencję uczennice Anna Pietrzkiewicz i Agnieszka Wilczyńska.


    Dobrym okiem i sprawną ręką trzeba było wykazać się w kolejnym zadaniu. Na wzór średniowiecznego polowania, gdzie rycerze sprawdzali swoją odwagę i zręczność, gimnazjaliści musieli "upolować" niedźwiedzia. Konkurencja polegała na rzucaniu lotkami do tarczy, umieszczonej na sylwetce papierowego niedźwiedzia. I tym razem nie odbyło się bez emocji. W przeciwieństwie do średniowiecznych polowań, w sobotnim brały udział także damy. Niejednokrotnie radziły sobie lepiej niż "rycerze". Po upolowaniu zwierza małoletni znawcy historii mogli skupić się nad kolejnym zadaniem. Tym razem wymagało ono dużej wiedzy teoretycznej i spostrzegawczości. Na przygotowanych ilustracjach uczniowie musieli rozpoznać miejsca związane z bohaterkami konkursu. Nie było to łatwe, bo nawet zaproszeni goście mieli trudności. Jednak młodzież była dobrze przygotowana i poradziła sobie również z takimi trudnościami. Kolejne zadanie wymagało od rywalizujących grup zdolności plastycznych, trzyosobowe zespoły musiały wyczarować współczesnymi przyborami do pisania średniowieczne inicjały litery"ś". Wszystkie prace były bardzo ładne i komisja miała wielki problem, którą ocenić najlepiej.


      Po konkurencji sprawdzającej umiejętności manualne, nadszedł czas na chyba najtrudniejszą konkurencję. Podczas tego zadania konkursowicze musieli wykazać się szczegółową wiedzą z życia trzech świętych kobiet. Trzeba było skojarzyć przedstawione wydarzenia z życiem odpowiedniej świętej, a następnie umieścić je na linii chronologicznej. Ostatnia konkurencją było wykonanie na melodię "Gaude Mater Polonia" pieśni na cześć bohaterek konkursu. Chóry, złożone z sześciu zespołów w krótkim czasie opanowały zarówno słowa, jak też melodię tak perfekcyjnie, że wszystkie zespoły otrzymały maksymalną ilość punktów. Po tej konkurencji wszyscy oczekiwali już na końcowy werdykt. Zwycięzcą konkursu okazał się zespół Publicznego Gimnazjum nr 3 w Ostrowcu Św. w składzie Diana Klechowska, Olga Wajtryt i Iwona Szczygieł, którego opiekunką była Irena Buśko. Drugie miejsce zajął Bodzechów: Aleksandra Kwapisz, Adrian Morgaś i Joanna Sałapa (opiekun: Hanna Sobańska), natomiast na trzecim miejscu uplasowała się drużyna gospodarzy-PG Szewna: Joanna Zawadzka, Adrian Kozak, Domini Mucha (opiekun: Waldemar Frańczak). Kolejne miejsca zajęły: PG Ćmielów (Anna Lipiec, Anna Stepniewska, Monika Wyszyńska, op. Dariusz Urbański), PG Kunów (Dominika Ćwiklińska, Magdalena Malec, Michał Sala, op. Małgorzata Kowalska, Janusz Sternik), PG Waśniów (Paulina Płońska, Justyna Graczak, Marcin Mandziak, op. Włodzimierz Glibowski).


      Zwycięzcom nagrody wręczali kurator Barbara Romanowska, ks. Jan Zimny i dyrektor szkoły Irena Faryna. Upominki i okolicznościowe dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu, jak też ich opiekunowie. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu, jakiego organizatorom udzielili: poseł na Sejm Zdzisław Kałamaga, zarząd gminy Waśniów, NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty w Ostrowcu Św., Związek Nauczycielstwa Polskiego w Ostrowcu Św., Jerzy Gul z firmy "Impexzłom", Ewa Żywczyk- Apteka Leków Gotowych, Ryszard Niecieja-Apteka Leków Gotowych, Ambasada Węgierska, Tomasz Miśkiewicz z firmy "TBM" p. Bogdan Szymański oraz redakcja "Wiadomości Świętokrzyskich"


      Organizatorzy konkursu postarali się, aby stworzyć zawodnikom jak najlepsze warunki do zmagań z historią. Była więc nastrojowo wystrojona sala, w której znalazły się kolorowe witraże z epoki średniowiecza, wszystkiemu zaś towarzyszyła muzyka, która tworzyła odpowiedni nastrój. Przez kilka godzin można było się poczuć ducha epoki, w której żyły wszystkie święte. Tegoroczna edycja konkursu historycznego udowodniła, że nauka o dziejach, ludziach i zdarzeniach nie musi być nudna. A udział w konkursowych zmaganiach nie musi oznaczać tylko rozwiązywania schematycznych testów.     

/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 28661 razy,
ostatnio: 2021-04-14 16:18:58
Skomentuj artykuł:
Powrót