Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-12-13

Czytanie na dywanie. Zaczarowany świat książek

      Znawczynie i popularyzatorki pięknego słowa, Elżbieta Baran - dyrektor MCK oraz Elżbieta Pomianowska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", wprowadzały maluchy w świat najpiękniejszych dziecięcych książek.


      W piątek, w filii MBP przy ul. Kilińskiego grupa kilkuletnich maluchów z przedszkola nr 5 siedziała, zasłuchana w słowa czytane przez obydwie lektorki. Dzieciaki wybierały spośród wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima te utwory, które najbardziej im przypadły do gustu. A okazało się, że mają zarówno świetne gusta jak i pamięć. Wiele z nich znało niektóre wiersze na pamięć, albo ich duże fragmenty. Było więc tak, że mówiły razem z lektorką lub wyprzedzały nawet tekst, opowiadając dalszą treść. Wszystkie były tak zasłuchane, że niemal żadne nie zwracało uwagi na stojące nieopodal mamy. Ale na maluchy czekał nie tylko świat dziecięcych lektur, okazało się, że w trakcie wędrówki po labiryncie regałów z tysiącami książek dzieciaki natknęły się na śpiącego w kącie świętego Mikołaja. A ten obdarował maluchy nie tylko słodyczami, ale i książeczkami.


      - To bardzo dobry pomysł, dzieciaki poznają książki, a w ten sposób kształtuje się ich wyobraźnię i przyzwyczaja do słuchania - mówiła jedna z mam.- Może w ten sposób potem zachęci się dzieci do czytania.


      Najpierw jednak nieco czasu muszą znaleźć dorośli, którzy wprowadzą kilkulatków w świat najpiękniejszych przygód i fantazji, jakie dzieją się tylko w książkach.
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 24730 razy,
ostatnio: 2021-04-14 15:58:16
Skomentuj artykuł:
Powrót