Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-08-09

Wernisaż na urodziny

Nestorzy ostrowieckiej plastyki w BWA

Imponujący dorobek artystyczny Zofii Pająk i Kazimierza Czuby od piątku można podziwiać w Biurze Wystaw Artystycznych. Retrospektywna ekspozycja nestorów ostrowieckiej sztuki przyciąga bogactwem i różnorodnością technik plastycznych.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Zofia Pająk jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie na wydziale rysunku, malarstwa, grafiki i rzeźby. Po studiach przez wiele lat pracowała jako wykładowca metodyki wychowania plastycznego w ostrowieckim Studium Nauczycielskim. Była czynnym członkiem legendarnej "Grupy 10", uczestnicząc we wszystkich wystawach malarstwa na terenie naszego miasta i w innych. Jej liczne prace malarskie znajdują się w prywatnych domach kolekcjonerów w Niemczech, Kanadzie, Nowej Zelandii, Francji, Kosowie i Tajlandii.

- Pani Zosia to przede wszystkim dobry, ciepły człowiek, ale też świetna artystka. Kocha kwiaty i ludzi. Maluje portrety i pejzaże. Nie zabiega o nagrody, nie "bije się" w konkursach, nie zależy jej na opinii krytyków. Ona maluje ludzi i dla ludzi - mówiła o artystce Jolanta Chwałek, dyrektor BWA, podczas piątkowego wernisażu.

A ludzie jej tę sympatię odwzajemniają. Najlepszym dowodem na to była frekwencja, ciepłe słowa uznania, gorące życzenia i wspólnie odśpiewane "Sto lat". W piątek bowiem pani Zofia obchodziła 78. urodziny.

- Nie sądziłam, że jeszcze kiedyś będę wystawiała swoje prace. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogło dojść do tej ekspozycji - stwierdziła artystka, która w dowód wdzięczności sportretowała Jolantę Chwałek.

Wzruszenia nie krył również Kazimierz Czuba, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, od 1957 r. związany z Zakładami Porcelany "Ćmielów", a obecnie z Fabryką Porcelany Adama Spały, dla której projektuje produkty i zdobienia porcelanowe. Oprócz olejnych pejzaży, portretów, akwareli i szkiców na wystawie można podziwiać charakterystyczne, ćmielowskie figurki jego autorstwa.

Retrospektywną ekspozycję warto obejrzeć, chociażby ze wzglądu na jej różnorodność i bogactwo technik plastycznych.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 25252 razy,
ostatnio: 2021-04-14 14:43:15
Skomentuj artykuł:
Powrót