Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-09-20

Integracja słuchaczy UTW

Zacieśniali współpracę, wymieniali doświadczenia

Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski zjechali do naszego miasta na regionalną konferencję pod hasłem "Tradycja, tożsamość i kultura regionu w działalności UTW". Organizatorami spotkania byli ostrowieccy seniorzy aktywnie działający przy Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Ideą konferencji było zacieśnienie współpracy ostrowieckiego UTW z innymi uczelniami tego typu, wymiana doświadczeń, jak również ukazanie pracy słuchaczy uniwersytetu w dziedzinie utrwalania tradycji, tożsamości i kultury regionu.

Choć przedstawiciele UTW m.in. z Warszawy, Skarżyska, Starachowic, Lublina, Mielca, Świdnika przyjechali do Ostrowca już w piątek, oficjalne otwarcie imprezy odbyło się w sobotę. Obok licznie zgromadzonych w sali kina "Etiuda" seniorów znaleźli się również przedstawiciele władz, m.in.: posłowie Zbigniew Pacelt i Jarosław Rusiecki, prezydent Jarosław Wilczyński, wicestarosta Andrzej Kryj oraz nowa rektor WSBiP - dr hab. Bożena Zboina. Wszyscy oni nie szczędzili pochwał dla idei UTW i aktywności ostrowieckich seniorów.

- Trudno dziś wyobrazić sobie nasze miasto bez UTW i jego słuchaczy, których uważam za ambasadorów Ostrowca - stwierdził prezydent Wilczyński. - Uniwersytet ten pokazuje, że bez względu na wiek siła, dynamika, chęć zrobienia czegoś wystarczą, aby to zrobić. Przykładem tego jest właśnie ta konferencja. Nasi dojrzali studenci są wzorem dla ludzi młodych.

- UTW w naszym mieście jest fenomenem, jest też bardzo ważnym partnerem dla samorządu powiatowego - podkreślił wicestarosta Andrzej Kryj. - Cechą ludzi młodych jest dynamizm, radość, spontaniczność, cechą ludzi dojrzałych - ogromna mądrość życiowa, doświadczenie, spokój, patrzenie na wszystko z rozwagą, a cechą słuchaczy UTW jest i jedno, i drugie. Państwo znakomicie łączycie to, co jest domeną ludzi młodych i dojrzałych.

Po wystąpieniach gości zgromadzeni wysłuchali wykładu na temat roli i kompetencji organów samorządu terytorialnego oraz zagadnień związanych z polityką zdrowotną skierowaną do ludzi starszych. Za sprawą prof. zw. dr hab. Zbigniewa Doliwy - Klepackiego wyruszyli w podróż po dworach szlacheckich między Górami Świętokrzyskimi a Wisłą oraz poznali nowe wyzwania dla UTW, o których mówił prezes ostrowieckiego UTW - Józef Pazderski.

W przerwie pomiędzy prelekcjami można było zwiedzić wystawę malarstwa, rękodzieła i fotografii naszych lokalnych seniorów oraz wysłuchać występu chóru UTW .

Następnie wszyscy udali się na spacer po Ostrowcu zwieńczony złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem na Rynku.

Popołudniu słuchacze spotkali się w murach WSBiP, gdzie odbyły się dyskusje panelowe i warsztaty. I tak Matylda Niewójt mówiła o sztuce i twórczości literackiej ludzi w dojrzałym wieku, Irena Stasińska opowiedziała o projekcie "Dodać życia do lat", prof. dr hab. Bożena Zboina poruszyła kwestie zdrowia i urody, a Wojciech Kotasiak - tradycji i kultury regionu.

W niedzielę wszyscy udali się na wycieczkę do Bałtowa.

Aby utrwalić i uzupełnić tematykę konferencji, wszyscy jej uczestnicy otrzymali wydane ostatnio przez ostrowiecki UTW publikacje: album UTW z licznymi zdjęciami dokumentującymi pracę słuchaczy i antologię członków sekcji literackiej pt. "Dojrzałe wino".
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 24010 razy,
ostatnio: 2021-04-14 14:42:34
Skomentuj artykuł:
Powrót