Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-11-22

Telemost łączy licealistów

Młodzież "Bronka" w Moskwie

Ośmioro drugo- i trzecioklasistów z LO nr III im. Wł. Broniewskiego - uczestników projektu "Telemost - konferencja międzynarodowa w ramach Akademii Młodzieżowej Dyplomacji" spędziło tydzień w Moskwie.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Realizacja projektu "Telemost", organizowanego przez Szkołę Średnią nr 1522 w Moskwie i finansowanego przez tamtejszego mera, rozpoczęła się w 2005 r. Bierze w nim udział kilkadziesiąt liceów z całej Europy, w tym reprezentanci nie tylko naszego miasta, ale i kraju - LO nr III im. Władysława Broniewskiego. Młodzież przy użyciu nowoczesnych technik informacyjnych łączy się z rówieśnikami z różnych krajów w ramach tzw. konferencji. Uczestnicy projektu piszą również prace na określony temat, które ocenia komisja konkursowa. Od tej oceny zależy, kto wyjedzie na doroczną konferencję podsumowującą telekonferencje.

- Nasi uczniowie byli w Moskwie już pięć razy. W tegorocznej edycji "Telemostu", poświęconej zagadnieniom II wojny światowej, zajęli pierwsze miejsce, dlatego do Moskwy wyjechało aż osiem osób - podkreśla Ewelina Gablewska-Wróbel, nauczycielka jęz. rosyjskiego w "Bronku".

Podczas siedmiodniowego pobytu w stolicy Rosji ostrowiecka młodzież miała okazję zarówno wymienić poglądy z rówieśnikami, jak również zwiedzić urokliwe miasto.

- Nasze spotkanie rozpoczęło się od artystycznej prezentacji miejsc, z których przyjechaliśmy. Jako reklamę naszego regionu zaśpiewaliśmy piosenkę "Świętokrzyskie, jakie cudne" - opowiada Aleksandra Iskra. - Praca podczas konferencji odbywała się przy sześciu okrągłych stołach. Pracowaliśmy między innymi nad przygotowaniem emblematu Młodzieżowej Akademii Dyplomacji, dyskutowaliśmy na temat najważniejszych wartości dla jej przedstawicieli. Jak wynikło w toku wspólnych rozmów, kluczowa dla nas powinna być otwartość na inne kultury. My jako młodzi powinniśmy, nie odcinając się od historii, otworzyć się na nowe stosunki i na współpracę pomiędzy różnymi narodami.

W czasie wolnym od stricte konferencyjnych spotkań młodzież obejrzała m.in. dwa spektakle - "Romeo i Julię" oraz "Epizod z życia z Puszkina" - a także zwiedziła rosyjski parlament, a w nocy - Plac Czerwony. Zakwaterowanie w korpusie kadeckim wspólnie z rówieśnikami z całej Europy sprzyjało nawiązywaniu nowych kontaktów i przyjaźni.

- Wszyscy byli bardzo miło do siebie nastawieni. Zarówno podczas konferencji, jak i wycieczek panowała wesoła atmosfera - mówi Kamil Adamski.

Jak zapowiedziała Ewelina Gablewska - Wróbel - szkolny koordynator projektu, w związku z podpisaniem kolejnej umowy "Telemost" będzie kontynuowany w "Bronku" przez co najmniej pięć kolejnych lat.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 34796 razy,
ostatnio: 2021-02-26 10:10:09
Skomentuj artykuł:
Powrót