Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-12-06

Młodzi zdecydowali

Warto planować przyszłość w Ostrowcu

W ramach projektu Stowarzyszenia Przestrzeń Inicjatyw Społeczno - Kulturalnych "Obywatelski Ostrowiec - usłyszmy głos młodych ludzi" uczniowie LO nr I im. St. Staszica przeprowadzili debatę oksfordzką.
Debatę poprzedziły dwudniowe warsztaty, które odbyły się 23 i 24 listopada w Miejskim Centrum Kultury. W ich trakcie młodzież wypracowała tezę debaty: "Młodzi ludzie po studiach nie mają po co wracać do Ostrowca Świętokrzyskiego".

- Zanim doszło do właściwego starcia, poproszono gości o opowiedzenie się po stronie opozycji lub propozycji - mówi Tomasz Kwiatkowski, zaangażowany w organizację debaty. - Większość nie dostrzegła sensu powrotu po studiach do rodzinnego Ostrowca.

Podczas czwartkowej debaty poglądy podzielonej publiczności reprezentowały dwie drużyny - propozycji oraz opozycji. Każda grupa składała się z czterech mówców i dwóch asystentów.

- Szybko dało się zauważyć, że młodzież jest żywo zainteresowana życiem społecznym i publicznym miasta. Wywodom i pytaniom towarzyszyły emocje i zaangażowanie. Młodzi ludzie z łatwością odnajdywali sposoby polepszenia statusu życiowego każdego obywatela Ostrowca oraz możliwości samorozwoju - mówi rzecznik "Staszica", Norbert Schindler. - Przytaczali konkretne przykłady, jak rozwinąć własny biznes, gdzie szukać wsparcia finansowego. Nie obyło się też bez krytyki.

Po zakończeniu prezentacji, przemyśleń każdego mówcy głos mogła zabierać drużyna przeciwna lub publiczność. Dobór argumentów, przywoływane przykłady przyciągały widownię raz na stronę opozycji, raz propozycji. W części kulminacyjnej, po mowach podsumowujących przeprowadzono głosowanie, które wykazało, że jednak warto planować przyszłość w Ostrowcu.

Uczestnikami debaty w Staszicu byli: Piotr Firmanty, Piotr Wójcik, Damian Gawlak, Konrad Szymański, Monika Wróbel, Anna Dąbrowska, Milena Kowalska, Iwona Mazur, Beata Wisowska, Anna Wilczyńska, Martyna Góralska, Aneta Gogół, Karolina Szydłowska, Kamil Karbowniczek, Kinga Niewójt, Katarzyna Kisiel, Emilia Winiarczyk.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 33554 razy,
ostatnio: 2021-02-26 07:53:31
Skomentuj artykuł:
Powrót