Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-05-07

Majowa Jutrzenka 210 lat póŸniej

      ĆMIELÓW. W kościele parafialnym odprawiona została Msza święta w intencji Ojczyzny i jej obrońców. Po uroczystym nabożeństwie poczty sztandarowe i mieszkańcy przeszli na Rynek, gdzie pod pomnikiem Insurekcji 1863 r. radni, władze gminy, delegacje zakładów pracy i organizacji społecznych złożyły wieńce i hołd twórcom Uchwały Rządowej z roku 1791.

    Oficjalną część obchodów w Domu Kultury zainaugurował okolicznościowym przemówieniem Jan Stachowicz, burmistrz Ćmielowa. Podniosłym wydarzeniem akademii było wręczenie aktów nominacyjnych na pierwszy stopień oficerski kilkunastu uczestnikom walk o niepodległość Polski. Występ artystyczny i spotkanie z mianowanymi oficerami zakończyło uroczystości święta narodowego w Ćmielowie.


    KUNÓW. Zbiórką przed magistratem i przemarszem pochodu z pocztami sztandarowymi i oficjelami do kościoła parafialnego rozpoczęły się kunowskie obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja. Podczas Mszy świętej w intencji Ojczyzny wznoszono modły za pomyślność polskich przemian i za sprawiedliwe rządy. Po nabożeństwie w budynku MGBP odbyła się krótka akademia, podczas której wręczono nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej A.Kwaśniewskiego akty nominacji oficerskich dla 10 kombatantów oraz awans do stopnia majora nadany rozkazem B.Komorowskiego, ministra obrony narodowej kapitanowi rez. Stefanowi Królowi. Oprawę artystyczną przygotowała młodzież szkolna.


    OPATÓW. Uroczystości święta 3 Maja zgromadziły w kolegiacie św. Marcina poczty sztandarowe, starostów, burmistrzów, radnych powiatowych i gminnych, młodzież szkolną, organizacje społeczne i licznych mieszkańców Opatowa. Koncelebrowaną Mszą świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny, rozpoczęły się obchody 210. rocznicy ustanowienia drugiej w dziejach nowożytnego świata konstytucji. Zarówno w kazaniu, jak i modlitwach przewijały się nazwiska twórców "Majowej Jutrzenki", nowatorskiego w XVIII stuleciu dzieła legislacyjnego, którego owoce zostały zduszone wspólnie przez nieprzyjaznych Rzeczypospolitej sąsiadów, jak i wewnętrzne warcholstwo rodaków.

    Dalsze uroczystości odbyły się przed pomnikiem majora "Topora " Zwierzdowskiego. Delegacje urzędów, szkół, instytucji i zakładów pracy złożyły tam wiązanki kwiatów, a młodzież PG nr 2 przedstawiła okolicznościowy program poetycki. Po południu w Amfiteatrze OOK odbył się przegląd kapel ludowych i weselnych.


    BIDZINY. Obchody 210. rocznicy Konstytucji 3 Maja w bidzińskiej PSP odbyły się w piątek, 4 maja. W przygotowaniu akademii wzięli udział uczniowie klas starszych. Zaprezentowali oni społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zbigniewa Tarkowskiego, nauczyciela muzyki i Pawła Żerdeckiego kierownika GOK w Wojciechowicach. Półgodzinny występ rozpoczął się utworem "Witaj Majowa Jutrzenko", a zakończył Polonezem 3 Maja. Okolicznościowe wiersze recytowały: Agnieszka Bielecka, Paulina Parcheta, Agnieszka Gumuła, katarzyna Nowak, Anna Podsiadło i Paulina Różalska. Scenografię opracowali Paweł Żerdecki i Krzysztof Wójcik.

    W imprezie uczestniczyli radni gminni z panią przewodniczącą Bożeną Kornacką i przedstawiciele Zarządu Gminy w Wojciechowicach.

/ Ż /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11695 razy,
ostatnio: 2020-02-21 08:28:39
Skomentuj artykuł:
Powrót