Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-05-13

Osiedle bez problemów

      Bardzo sprawnie przebiegło zebranie mieszkańców Osiedla Sienkiewiczowskiego, które miało wyłonić 10 delegatów na Zebranie Przedstawicieli Członków OSM. Sprawozdania Zarządu i Rady Nadzorczej OSM były zwięzłe i nie rozpętały dyskusji.


    Pod względem produktywności aktywów, gospodarki finansowej oraz programów remontowych i oszczędnościowych Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa jest oceniana jako jedna z lepszych w województwie. Taką opinię znaleźć można w raporcie pokontrolnym lustratorów Związku Lustracyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych. Nie znaczy to, że wszystko jest cacy. Otóż zadłużenie czynszowe lokatorów OSM wynosi dziś 2.812 tys. złotych. Z opłatami zalega 2.950 osób, czyli 40 proc. użytkowników lokali. Po to, żeby ściągnąć należności spółdzielnia ima się różnych metod przewidzianych prawem. Są to: wnioski o wykluczenie z członkostwa w spółdzielni, w ostatnim roku było ich 33, sprawy sądowe (104 w tym 22 dotyczyły najemców lokali użytkowych) i w konsekwencji postępowania egzekucyjne. W ciągu ostatniego roku przeprowadzone zostały dwie eksmisje na bruk i cztery do lokali zastępczych.


    Przybyli na zebranie spółdzielcy mówili o bolączkach codziennych. O tym, że wyprowadzane na spacer i nie dopilnowane psy zanieczyszczają odchodami piaskownice, w których potem bawią się dzieci. Młody tata zachęcał władze spółdzielni do wzywania straży miejskiej lub policji i mandatowania właścicieli czworonogów. Jakby w opozycji do poprzednika, starsza pani zwróciła uwagę na niszczycielską działalność w osiedlu "rozwydrzonych" dzieciaków i młodzieńców, którzy niszczą wszystko co im wpadnie w ręce. Jeźdźcami apokalipsy nazwał młodocianych motocyklistów, szalejących na ul. Kopernika, jeden z mieszkańców bloku.


    Osoba ta zwróciła też uwagę na śmietnik, jaki sobie robią goście weselni wynajmujący Osiedlowy Dom Kultury. Kolejny dyskutant dopominał się o fragment ulicy Kopernika - od ul. Sienkiewicza do Matejki. Ze względów bezpieczeństwa postulował on, aby Zarząd OSM wystąpił do władz miasta o jeden kierunek ruchu na tym wąskim odcinku. Wjazd miałby być od ul. Sienkiewicza. Ulica ta nie ma kanału burzowego, a tylko studzienki, które nie są w stanie przejąć wód opadowych. Należałoby te studzienki połączyć z kanałem ściekowym w ul. Sienkiewicza. Nawierzchnia ulicy wykonana z trelinek, jest już bardzo nierówna, więc czas najwyższy, żeby dokonać naprawy.


    Tylko tych kilka spraw odnotowałem podczas dyskusji. Natomiast komisja uchwał i wniosków zupełnie nie miała roboty. Wybory odbyły się w jednej turze. Społeczność osiedlową na ZPCz, które zbierze się 4 czerwca reprezentować będą: Joanna Adamska, Krzysztof Baradziej, Jerzy Blaszka, Ewa Dolezińska, Małgorzata Giemza, Ireneusz Górnisiewicz, Maria Maj, Aldona Sobolak, Józef Tyburczy i Ryszard Zubrzycki.


/A. Żak/
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 9835 razy,
ostatnio: 2020-08-13 18:10:07
Skomentuj artykuł:
Powrót