Powrót...

2008-04-14 21:18:57

O pożarach wiedzą wszystko

Zaprawieni w bojach

 
Prawdziwi weterani wzięli udział w piątkowym finale powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Ostrowcu Św., które "Wiadomości Świętokrzyskie" objęły patronatem medialnym. Dla zwycięzców, którzy będą reprezentować powiat w konkursie na szczeblu wojewódzkim, były to już kolejne starty.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Wyłonieni w eliminacjach gminnych znawcy zagadnień z zakresu przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki  pożarniczej, pomocy przedmedycznej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego spotkali się w piątek na konkursie szczebla powiatowego, zorganizowanym przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP przy współudziale KP PSP w Ostrowcu Św.

- Celem turnieju, organizowanego co roku, jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej- mówi bryg. Grzegorz Ryski, komendant powiatowy PSP.- W szczególności służy rozpowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych.

W turnieju uczestniczyło 49 reprezentantów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W pierwszym etapie zmagań wzięli udział: szkoły podstawowe- Michał Kaczmarczyk, Maciej Surmański, Jan Paluch, Radosław Dudek, Mateusz Kidoń, Marcin Chamera, Karol Kończak, Patryk Jedlikowski, Aneta Abram, Weronika Choinka, Damian Dróżdż, Bartosz Jabłoński, Klaudia Łysoniewska, Aleksandra Krąg, Patryk Bargieł, Jakub Michałowski, Przemysław Wanat, Aneta Pożoga; gimnazja- Dominik Suska, Michał Ciepielowski, Adrian Zagulski, Adrian Kucmin, Anna Mandziak, Mateusz Sala, Anna Wanat, Adrian Szwajcer, Paulina Jabczyk, Magdalena Stefankiewicz, Piotr Kołodziejski, Sebastian Sałek, Krystian Kargul, Marcin Terczak, Wojciech Kołodziejczyk, Michał Stępień, Bartosz Wiatr i Mateusz Żurek; szkoły ponadgimnazjalne- Marcin Mazur, Kamil Łucki, Michał Barański, Wojciech Pszonak, Damian Żelazowski, Leszek Rutkowski, Jakub Tyszko, Wojciech Wesołowski, Wojciech Kania, Joanna Kwiatkowska, Ariel Starzomski, Grzegorz Mierzejewski, Kamil Dzioba i Karol Pypeć.

Po zmierzeniu się z testem okazało się, że do etapu drugiego awansowało po sześć osób w grupach młodszych oraz cztery w grupie najstarszej. Na rozwiązanie kolejnych zadań uczestnicy mieli tylko 15 minut.

W grupie szkół podstawowych najwięcej- 8 punktów uzyskał Michał Kaczmarczyk z PSP nr 14 w Ostrowcu Św.

- Nie spodziewałem się tak dobrego miejsca, myślałem, że zajmę drugie miejsce- stwierdził zwycięzca, który ma już na koncie zwycięstwo w powiatowych eliminacjach w ubiegłym roku i piąte miejsce w konkursie wojewódzkim.

Pozostałe miejsca w grupie zajęli: Mateusz Kidoń z PSP w Boleszynie, Radosław Dudek z PSP w Nowym Skoszynie, Patryk Jedlikowski z PSP w Kunowie, Maciej Surmański z PSP nr 14 w Ostrowcu Św. i Damian Dróżdż z PSP w Wólce Bałtowskiej.

W kategorii gimnazjów zwyciężyła Paulina Jabczyk z PG w Kunowie, zdobywając 6,5 pkt, wyprzedzając Michała Stępnia z PG w Szewnie, Adriana Szwajcera z PG w Kunowie, Dominika Suskę z PG nr 1 w Ostrowcu Św., Mateusza Salę z PG w Mominie i Annę Mandziak z PG w Waśniowie.

- Nie poszło mi perfekcyjnie, ale jestem zadowolona. Nie było pytań, które sprawiły mi szczególną trudność- stwierdziła zwyciężczyni.- W ubiegłym roku brałam udział w konkursie w kategorii szkół podstawowych, ale nie było tak dobrze.

W najstarszej grupie aż 9,5 punktu zdobył Kamil Dzioba z LO nr I im. S. Staszica. Wyprzedził Marcina Mazura z tej samej szkoły, Karola Pypcia z ZS nr 2 w Ostrowcu Św. i Joannę Kwiatkowską z ZS w Kunowie.

- Test był dość trudny, ale według mnie etap pierwszy jednak troszkę trudniejszy- mówi drugoklasista Kamil Dzioba, który kilkakrotnie brał udział w konkursie, a jako gimnazjalista zdobył drugie miejsce w powiecie.- Nie było problemu z pierwszą pomocą, bo mieliśmy to na lekcjach, pytania dotyczące zagadnień typowo strażackich były o wiele trudniejsze.

Trójka zwycięzców będzie reprezentować powiat ostrowiecki na konkursie szczebla wojewódzkiego pod koniec miesiąca. Zdobywcy pięciu pierwszych miejsc otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św., Zarząd Powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św., Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Ostrowiec Św., Nadleśnictwo Łagów oraz "Wiadomości Świętokrzyskie".
/A. Śledzińska/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 7809 razy,
ostatnio: 2017-05-24 12:37:02
wykop.pl

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.
Powrót...
Szukaj wiadomości:
Wybrane źródło:
Urząd Miasta

http://www.um.ostrowiec.pl
 

Serwis internetowy ostrowieckiego Urzędu Miasta. W naszej bazie informacje od I.2006 roku.

  Fraza:
Ostrowiec Świętokrzyski

Herb Ostrowca Św.hutnicze miasto sportu i super...marketów ;) położone w dolinie rzeki Kamiennej w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Malownicze okolice, atrakcje turystyczne oraz wydarzenia sportowe na skalę ogólnopolską skłaniają nas do zaproszenia Państwa do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Więcej informacji o Ostrowcu Św.

Reklama

Zagłosuj i odwiedź inne strony o Ostrowcu

Serwis tematyczny Sztabu Miejskiego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowcu Św.
Oficjalna strona WOŚP Ostrowiec Świętokrzyski

Polecamy:

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 143       © 99-2011 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Św. · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij